![Γιατί δεν πρέπει να αναγκάζεις το παιδί να αγκαλιάζει κάποιον αν δεν το θέλει](https://images.weserv.nl/?url=https://elle.gr/wp-content/uploads/2021/11/pexels-rodnae-productions-7005193-e1638176800614.jpg)
Ο συγγραφέας James St. James αναφέρει 4 λόγους που η «αναγκαστική αγκαλιά» πρέπει να αποφεύγεται:
Το παιδί δεν έχει έλεγχο του σώματός του: Ο καθένας μας έχει την επιλογή να μην πλησιάσει ή να απομακρυνθεί από κάποιον. Φανταστείτε να αναγκάζεστε να αγκαλιάσετε κάποιον όταν δε θέλετε ή απλά δεν έχετε όρεξη.
Περνά το μήνυμα πως ένας ενήλικας μπορεί να αγγίζει το παιδί όποτε θέλει χωρίς εκείνο να μπορεί να κάνει διαφορετικά: Μία υποχρεωτική αγκαλιά μπορεί να κάνει το παιδί να νιώσει αμήχανα ή ακόμη και απέχθεια, όμως για να μην «μπλέξει» να μην πει τίποτα. Τη δέχεται λοιπόν ακόμη και αν νιώθει άσχημα γι αυτή.